Photocredit:MalyndaForcıer.com
I was born in Istanbul and have lived here for my whole adult life, growing up in Erzurum, eastern Turkey and returning to the city as a teen. After graduating from Yildiz Technical University, Master's Architecture program, I started the intensive "Fotografevi" photography program in 1993, taking my photography to a more serious level. Participating in various workshops to increase knowledge and working with master photographers, I have developed my own photography skills. I received more education in the concentrated area of architectural photography, then, in 2005, became a member of IFSAK (Istanbul Photography and Cinema Amateurs Club). I continue to work with different organizations and other photo clubs and also continue my career in the field of architecture.
    Photography is one way to explore the city by myself, I speak through my photographic point of view. My photos provide another outlet for comunication. Images force you to look at things in different ways, it's an event that teaches. Even with all of the work put into creating an image, when you arrive at one that is perfect, all the efforts becomes the reward.

Exhibitions:

Personal:

2007 - Yeni Levent

Combined:

2005 - Beyoglu ( IFSAK )
2009 - Iz  ( IFSAK )
2010 - Istanbul'un Modern Yüzü (Fotoğraf Atölyesi)İstanbul'da doğdum. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdim. 1993'te Fotoğrafevi'nde temel fotoğraf eğitimi alarak üniversite döneminde başlayan fotoğrafa ilgimi daha ciddi bir seviyeye taşıdım. Fotoğraf ustalarının çeşitli atölyelerine katılarak fotoğraf bilgimi arttırmaya ve kendimi geliştirmeye çalıştım. Aldığım eğitimin de etkisiyle daha çok mimari fotoğraf alanında yoğunlaştım. 2005 yılında İFSAK'a üye oldum. Bu yıldan sonra da İFSAK ve diğer fotoğraf organizasyonlarıyla farklı çalışmalara katıldım. Halen fotoğraf çekmenin yanında mimarlık alanında da çalışmaya devam ediyorum.
    Fotoğraf benim açımdan kendimi ve yaşadığım şehri keşfetmenin yollarından biri. İnsanlarla iletişim kurmanın farklı bir şekli. Çevrenize çok değişik açıdan bakmayı da öğreten bir etkinlik. Ve seviyorsanız tüm yorgunluğuna rağmen kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan bir uğraş...Sergiler:

Kişisel:

2007 - Yeni Levent

Karma:

2005 - Beyoğlu (İFSAK)
2009 - İz (İFSAK)
2010 - İstanbul'un Modern Yüzü (Fotoğraf Atölyesi)


www.malyndaforcıer.com